Najnowsze wiadomości

3 lutego 2023 20:37

Ćwiczenia aerobowe i anaerobowe: Co jest lepsze?Była sobie głupia dziewczyna, która zawsze uważała, że powinno być 24 godziny i 5 minut, w przeciwieństwie do tych, którzy uważali, że 48 godzin powinno tworzyć dzień! Potrzebowała dodatkowych 5 minut na wszystko w życiu - żeby skończyć pisać egzamin, wsiąść do autobusu lub pociągu, skończyć prezentację i co tam jeszcze! Pewnego dnia (nie tak pięknego dnia), jak zwykle spóźniła się na autobus z biura do domu. W pośpiechu, wsiadła do złego autobusu. Wystarczająco inteligentna, by zdać sobie sprawę ze swojego błędu, wysiadła na następnym przystanku i męczyła wszystkich kierowców autobusów na drodze, pytając o właściwy autobus. Przez te 5 minut znów walczyła o znalezienie autobusu, który zabrałby ją do domu. W końcu, po wielu biegach, w końcu wsiadła do właściwego autobusu. Łapiąc oddech, dziewczyna zajęła miejsce i zauważyła swój dzwoniący telefon komórkowy. Pan Fit wysłał wiadomość na Whatsapp, pytając o jej trening. Dziewczyna odpowiedziała, że właśnie wraca do domu i nie ma już siły na trening! Pan Fit odpowiedział, że połowa jej cardio jest zrobiona, ponieważ biegała tak dużo po autobusach ???? Dziewczyna odpowiedziała, że cardio to pestka w porównaniu z tym beztlenowym ćwiczeniem jakim jest ganianie za autobusami, z powodu którego tak bardzo dyszy. Obie zaczęły dyskutować o ćwiczeniach aerobowych i anaerobowych i o tym, które z nich są najlepsze! Czy wiesz, że Ćwiczenia aerobowe vs anaerobowe: Które jest lepsze?

Co to jest ćwiczenie aerobowe?

To takie, które charakteryzuje się intensywnością i długim czasem trwania. Krótko mówiąc, Twoje 45-minutowe - 1-godzinne, nudne i monotonne ćwiczenia na bieżni to właśnie ćwiczenia aerobowe! Niektóre z przykładów ćwiczeń aerobowych to chodzenie, jazda na rowerze, cardio na bieżni lub cross-trenerze (maszyna eliptyczna), jogging itp. Ćwiczenia aerobowe są znane z tego, że wykorzystują tłuszcz do produkcji energii. Podczas ćwiczeń aerobowych, ciało pozostaje w strefie spalania tłuszczu, chyba że zbyt mocno się forsujesz i zaczynasz ćwiczyć z dużą intensywnością.

Co to jest ćwiczenie beztlenowe?

Ćwiczenia anaerobowe to ćwiczenia o wysokiej intensywności wykonywane w krótkich odstępach czasu. Podczas wykonywania ćwiczeń beztlenowych organizm wykorzystuje do produkcji energii glikogen wytworzony z glukozy. Ponieważ zapotrzebowanie na energię jest natychmiastowe, glikogen, jako struktura prostsza, ulega szybszemu rozkładowi w porównaniu do kwasów tłuszczowych. Kilka przykładów ćwiczeń anaerobowych to trening siłowy, sprint i wiosłowanie. HIIT jest również formą ćwiczeń anaerobowych. Przeczytaj o HIIT tutaj i jego niekończących się korzyściach tutaj.

Ćwiczenia aerobowe i anaerobowe: które z nich są lepsze?

Treningi beztlenowe wymagają natychmiastowych rezerw energetycznych. Z tego powodu, ćwiczenia anaerobowe mają tendencję do spalania większej ilości kalorii z węglowodanów (glikogenu) w stosunku do tłuszczu, podczas gdy treningi aerobowe wręcz przeciwnie.

Jeśli trenujesz przy określonym tętnie (około 60-70%), spalisz większy procent kalorii z tłuszczu. Jest to tzw. strefa spalania tłuszczu. Teraz, możesz rozumować, że skoro twoim celem jest utrata tłuszczu, to ćwiczenia aerobowe są lepsze. Ummm, nie do końca prawda! Pozwól mi wyjaśnić.

Prawdą jest, że niższe tętno, to wyższy procent spalanych kalorii pochodzących z tłuszczu. Oznacza to również, że maksymalne spalanie tłuszczu odbywa się podczas snu, ponieważ ynasze tętno jest najniższe w tym czasie ???? Tak więc w teorii, sen jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości tłuszczu. Czy tak się dzieje w rzeczywistości ???? ? Gdyby tak się stało, byłbym teraz pociskiem bombowym ????

Prawda kryjąca się za powyższą ironią jest taka, że podczas ćwiczeń aerobowych, podczas gdy spalasz większy procent kalorii z tłuszczu, całkowita liczba spalonych kalorii jest znacznie niższa.

Ważną rzeczą podczas treningu jest spalanie kalorii. Więcej spalonych kalorii oznacza więcej straconego tłuszczu ! ATak długo jak spalasz więcej kalorii niż ich przyjmujesz, będziesz tracić na wadze. 3500 kalorii to jest to, czego potrzebujesz, aby stracić 1 funt. To równanie sprawdza się nawet dzisiaj. Nie oznacza to jednak, że możesz jeść Rasgulla o tej samej kaloryczności co posiłek i schudnąć! Wszystkie kalorie nie mogą być traktowane jako równe.

Ćwiczenia anaerobowe mają 1 przewagę nad ćwiczeniami aerobowymi, które będą cię przerastać! Treningi beztlenowe umieścić swoje ciało w okresie postexercise zużycia tlenu. Oznacza to po prostu, że przez wiele godzin po treningu kontynuujesz spalanie kalorii w przyspieszonym tempie. Twój metabolizm pozostaje na wysokim poziomie przez wiele godzin po zakończeniu treningu.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego Sprinterzy (Anaerobic) mają lepsze ciało w porównaniu do Maratończyków (Aerobic)? Sprawdź poniższe zdjęcia.

Teraz znów wracamy do tego samego pytania - ćwiczenia aerobowe vs anaerobowe: które są lepsze?

Nie możesz wykonywać ćwiczeń anaerobowych codziennie, ponieważ mają one wysoką intensywność. Potrzebujesz jednego dnia przerwy, aby Twoje ciało mogło się zregenerować. Dlatego też, aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy połączyć ćwiczenia aerobowe i anaerobowe.

Aby lepiej zrozumieć, jak zaplanować swoje treningi, możesz zapoznać się z 1 miesięcznym planem treningowym tutaj. Masz pytania? Krzycz ???? !