Najnowsze wiadomości

3 lutego 2023 21:27

Pica u dzieci i kobiet | Jak radzić sobie z Pica? 

Czy mieliście kiedyś ochotę zjeść kredę, farbę, brud, ziemię, glinę, piasek, kurz/brud? Czy zauważyliście, że Wasze dzieci tak robią? Możesz pomyśleć, że mówię dziwacznie! Nie martw się, jestem trzeźwy :P!

Pomyślałam o napisaniu tego postu, kiedy zauważyłam, że Ana umieściła zapytania na grupach na Facebooku, gdzie mamy wchodzą w interakcje. Była zaniepokojona tym, że jej aniołek je brud i nie mogła zrozumieć dlaczego!

Wiedziałam, że muszę zaakceptować to, co zawsze ukrywałam przed wszystkimi. Dosłownie pochłaniałam pudełka po kredzie, nawet nie potrafię zliczyć ile :(. Kilka lat temu zjadłam błoto i piasek! Nie muszę dodawać, że czułam się zupełnie nienormalnie

To zaburzenie, kiedy osoba pragnie zjeść coś nieżywnościowego nazywa się Pica. Występuje głównie u dzieci i kobiet (kobiet w ciąży też!).

Przyczyny Pica

  • Anemia
  • Blokady jelitowe
  • Toksyczność od spożytych substancji

Dokładna przyczyna łaknienia na produkty nieżywnościowe nie jest znana. Wiele biochemicznych, psychologicznych i kulturowych czynników w domu lub w pracy może być zaangażowanych w to zaburzenie. Pica jest często powiązana z niedoborem żelaza, nawet jeśli żaden z pożądanych produktów nie zawiera żelaza.

Jak radzić sobie z Pica

Pica jest tabu w Indiach. Pamiętam, że po raz pierwszy zapragnęłam zjeść kredę, kiedy miałam 5 lat. Myślałem, że nie jestem już człowiekiem, ponieważ pożądam rzeczy, których ludzie nie jedzą! Widzicie, bałem się o tym mówić, dopóki moja mama nie przyłapała mnie przy ścianie, kiedy próbowałem zeskrobać z niej piasek.

Przez lata nikomu o tym nie mówiłam. A to dlatego, że czułam się zupełnie nienormalnie! Moim powodem Pica była anemia. Kiedy moja hemoglobina stała się normalna, nie cierpiałam już na Pica.

Niestety, nie istnieje żaden test, który diagnozowałby Pica. Pica występuje u ludzi, którzy mają niski poziom składników odżywczych lub cierpią z powodu niedożywienia. Ogólnie rzecz biorąc, badania krwi są wykonywane w celu sprawdzenia poziomu hemoglobiny, żelaza i cynku. Jeśli zauważysz, że twoje dzieci lub ty sam masz ochotę na farbę lub cokolwiek, co może zawierać ołów, wtedy poziom ołowiu również musi zostać sprawdzony. Dzieci jedzące malowane tynki zawierające ołów mogą doznać uszkodzenia mózgu z powodu zatrucia ołowiem.

Najlepszy sposób obchodzić się Pica jest rozumieć że tam jest nic dziwaczny o nim i osoba jest całkowicie zdrowy umysłowo. Widziałem ludzi myślących inaczej, kiedy znaleźli kogoś jedzącego przedmiot niebędący żywnością! Pica jest absolutnie żywieniowym problemem, nie psychicznym.

Jeśli zauważycie, że wasze dzieci mają ochotę na coś innego niż jedzenie, proszę udać się do lekarza. Żałuję, że nie odważyłam się porozmawiać o tym z moją mamą we wczesnym stadium, uniknęłabym ostrej anemii, którą musiałam cierpieć przez lata! Pamiętajcie, ścieg w porę ratuje dziewięć!